Kvalifikations resultater for Dansk Hyrdehunde Klub

Kvalifikation til Continental Sheepdog Championship 2023

Vælg beregnings metode:
 SkærbækGjerlev   
Arvid ÅrdalKari Kotikoski  
Kval fak: 1.7301Kval fak: 1.3774Kval fak:  Kval fak:  
HandlerHundPointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
SumPlac.
Sven SeibergTess65112.466386.7800.0000.00199.2341
Annette MelhedeN'Trim5188.2477106.0600.0000.00194.2962
Per KofoedJack5289.9773100.5500.0000.00190.5163
Mads LudvigsenJeff4984.787299.1700.0000.00183.9494
Annette MelhedeFairy Idyll Flint II4883.047096.4200.0000.00179.4645
Marie Louise HolmgaardLad60103.815271.6300.0000.00175.4326
Per NielsenTyr4781.316792.2900.0000.00173.6017
Axel KlimpkeJoss5595.164764.7400.0000.00159.8948
Finn B. PetersenCathlyn5798.624359.2300.0000.00157.8459
Sven SeibergCap4883.045271.6300.0000.00154.67010
Finn B. PetersenKate3153.636386.7800.0000.00140.41011
Annette KofoedNesbakken's Swix4476.124663.3600.0000.00139.48512
Per KofoedKipp4883.043852.3400.0000.00135.38713
Lars JørgensenMick3051.905170.2500.0000.00122.15114
Charlotte SeibergSally2848.443750.9600.0000.0099.40715
Ellen KraanGlencregg Luck710.007197.8000.0000.0097.79616
Annette MelhedeSheepWise Juno00.006792.2900.0000.0092.28717
Axel KlimpkeAart00.005981.2700.0000.0081.26718
Erik HolmgaardSally4679.5800.0000.0000.0079.58519
Conny Høøg MikkelsenTara3255.3600.0000.0000.0055.36320
Helle MarcuslundWilly00.002128.9300.0000.0028.92621
Ellen KraanStaff490.0000.0000.0000.000.000-
Sven SeibergSett00.0000.0000.0000.000.000-
Per NielsenFrank00.0000.0000.0000.000.000-
Holger SchierningThat'll do Joe00.0000.0000.0000.000.000-
Lena NærlandMisty00.0000.0000.0000.000.000-
Ellen KraanÉire650.0000.0000.0000.000.000-
max3 = hver handler kan max kvalificere 3 hunde
ik = deltager ikke i kvalifikationen

- forklaring -

Udregning af kvalifikations points:

Når kvalifikations pointene skal udregnes, starter man med at finde gennemsnittet af points for de 5 bedste deltagere.
Gennemsnittet beregnes som summen af point for de 5, delt med 5: (nr1 + nr2 + nr3 + nr4 + nr5) / 5

Med udgangspunkt i den sidste kvalifikation, bliver gennemsnittet:

(77 + 73 + 72 + 71 + 70)/5 = 363/5 = 72.60

Hver deltager skal herefter have lige så mange points, som de havde procentvis af de 5 bedstes gennemsnit.
Da gennemsnittet er 72.60 points, så bliver regnestykket:
Kval points = (Deltagers points/72.60) * 100
Her er et eksempel for de 10 første deltagere:

Nr. 1Dommer points: 77Kvalifikations points: 77/72.60 * 100 = 106.06
Nr. 2Dommer points: 73Kvalifikations points: 73/72.60 * 100 = 100.55
Nr. 3Dommer points: 72Kvalifikations points: 72/72.60 * 100 = 99.17
Nr. 4Dommer points: 71Kvalifikations points: 71/72.60 * 100 = 97.80
Nr. 5Dommer points: 70Kvalifikations points: 70/72.60 * 100 = 96.42
Nr. 6Dommer points: 67Kvalifikations points: 67/72.60 * 100 = 92.29
Nr. 7Dommer points: 67Kvalifikations points: 67/72.60 * 100 = 92.29
Nr. 8Dommer points: 63Kvalifikations points: 63/72.60 * 100 = 86.78
Nr. 9Dommer points: 63Kvalifikations points: 63/72.60 * 100 = 86.78
Nr. 10Dommer points: 59Kvalifikations points: 59/72.60 * 100 = 81.27
(tallene i eksemplerne er afrundede, men i den faktiske beregning benyttes alle decimaler)





PS. For de som ønsker at forstå kvalifikations faktor begrebet, kommer her en forklaring:

I stedet for at dele hver enestes deltagers points med gennemsnittet og gange med 100, kan regnestykket forenkles til:

Deltagers points * (100/gennemsnittet) = Deltagers points * (100/72.60) = Deltagers points * 1.3774

Dette tal som nemt kan ganges på hver deltagers dommer points for at finde kval. points, er det der kaldes kvalifikations faktoren.
Ved at benytte kvalifikations faktoren, bliver kvalifikations points lidt nemmere udregnet som:

Nr. 1Dommer points: 77Kvalifikations points: 77 * 1.3774 = 106.06
Nr. 2Dommer points: 73Kvalifikations points: 73 * 1.3774 = 100.55
Nr. 3Dommer points: 72Kvalifikations points: 72 * 1.3774 = 99.17
Nr. 4Dommer points: 71Kvalifikations points: 71 * 1.3774 = 97.80
Nr. 5Dommer points: 70Kvalifikations points: 70 * 1.3774 = 96.42
Nr. 6Dommer points: 67Kvalifikations points: 67 * 1.3774 = 92.29
Nr. 7Dommer points: 67Kvalifikations points: 67 * 1.3774 = 92.29
Nr. 8Dommer points: 63Kvalifikations points: 63 * 1.3774 = 86.78
Nr. 9Dommer points: 63Kvalifikations points: 63 * 1.3774 = 86.78
Nr. 10Dommer points: 59Kvalifikations points: 59 * 1.3774 = 81.27
(tallene i eksemplerne er afrundede, men i den faktiske beregning benyttes alle decimaler)

Kvalifikations faktoren er for nemheds skyld beregnet for hver kvalifikation og står i toppen af hver kvalifikation
i det samlede kval. regnskab, sådan at man selv kan efterregne hver deltagers kval. points.
;