Kvalifikations resultater for Dansk Hyrdehunde Klub

Kvalifikation til Continental Sheepdog Championship 2023

Vælg beregnings metode:
 Skærbæk    
Arvid Årdal   
Kval fak: 1.7301Kval fak:  Kval fak:  Kval fak:  
HandlerHundPointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
SumPlac.
Sven SeibergTess65112.4600.0000.0000.00112.4571
Marie Louise HolmgaardLad60103.8100.0000.0000.00103.8062
Finn B. PetersenCathlyn5798.6200.0000.0000.0098.6163
Axel KlimpkeJoss5595.1600.0000.0000.0095.1564
Per KofoedJack5289.9700.0000.0000.0089.9655
Annette MelhedeN'Trim5188.2400.0000.0000.0088.2356
Mads LudvigsenJeff4984.7800.0000.0000.0084.7757
Per KofoedKipp4883.0400.0000.0000.0083.0458
Annette MelhedeFairy Idyll Flint II4883.0400.0000.0000.0083.0459
Sven SeibergCap4883.0400.0000.0000.0083.04510
Per NielsenTyr4781.3100.0000.0000.0081.31511
Erik HolmgaardSally4679.5800.0000.0000.0079.58512
Annette KofoedNesbakken's Swix4476.1200.0000.0000.0076.12513
Conny Høøg MikkelsenTara3255.3600.0000.0000.0055.36314
Finn B. PetersenKate3153.6300.0000.0000.0053.63315
Lars JørgensenMick3051.9000.0000.0000.0051.90316
Charlotte SeibergSally2848.4400.0000.0000.0048.44317
Per NielsenFrank00.0000.0000.0000.000.000-
Ellen KraanÉire650.0000.0000.0000.000.000-
Ellen KraanStaff490.0000.0000.0000.000.000-
Annette MelhedeSheepWise Juno00.0000.0000.0000.000.000-
Ellen KraanGlencregg Luck710.0000.0000.0000.000.000-
Holger SchierningThat'll do Joe00.0000.0000.0000.000.000-
Lena NærlandMisty00.0000.0000.0000.000.000-
Axel KlimpkeAart00.0000.0000.0000.000.000-
max3 = hver handler kan max kvalificere 3 hunde
ik = deltager ikke i kvalifikationen

- forklaring -

Udregning af kvalifikations points:

Når kvalifikations pointene skal udregnes, starter man med at finde gennemsnittet af points for de 5 bedste deltagere.
Gennemsnittet beregnes som summen af point for de 5, delt med 5: (nr1 + nr2 + nr3 + nr4 + nr5) / 5

Med udgangspunkt i den sidste kvalifikation, bliver gennemsnittet:

(65 + 60 + 57 + 55 + 52)/5 = 289/5 = 57.80

Hver deltager skal herefter have lige så mange points, som de havde procentvis af de 5 bedstes gennemsnit.
Da gennemsnittet er 57.80 points, så bliver regnestykket:
Kval points = (Deltagers points/57.80) * 100
Her er et eksempel for de 10 første deltagere:

Nr. 1Dommer points: 65Kvalifikations points: 65/57.80 * 100 = 112.46
Nr. 2Dommer points: 60Kvalifikations points: 60/57.80 * 100 = 103.81
Nr. 3Dommer points: 57Kvalifikations points: 57/57.80 * 100 = 98.62
Nr. 4Dommer points: 55Kvalifikations points: 55/57.80 * 100 = 95.16
Nr. 5Dommer points: 52Kvalifikations points: 52/57.80 * 100 = 89.97
Nr. 6Dommer points: 51Kvalifikations points: 51/57.80 * 100 = 88.24
Nr. 7Dommer points: 49Kvalifikations points: 49/57.80 * 100 = 84.78
Nr. 8Dommer points: 48Kvalifikations points: 48/57.80 * 100 = 83.04
Nr. 9Dommer points: 48Kvalifikations points: 48/57.80 * 100 = 83.04
Nr. 10Dommer points: 48Kvalifikations points: 48/57.80 * 100 = 83.04
(tallene i eksemplerne er afrundede, men i den faktiske beregning benyttes alle decimaler)





PS. For de som ønsker at forstå kvalifikations faktor begrebet, kommer her en forklaring:

I stedet for at dele hver enestes deltagers points med gennemsnittet og gange med 100, kan regnestykket forenkles til:

Deltagers points * (100/gennemsnittet) = Deltagers points * (100/57.80) = Deltagers points * 1.7301

Dette tal som nemt kan ganges på hver deltagers dommer points for at finde kval. points, er det der kaldes kvalifikations faktoren.
Ved at benytte kvalifikations faktoren, bliver kvalifikations points lidt nemmere udregnet som:

Nr. 1Dommer points: 65Kvalifikations points: 65 * 1.7301 = 112.46
Nr. 2Dommer points: 60Kvalifikations points: 60 * 1.7301 = 103.81
Nr. 3Dommer points: 57Kvalifikations points: 57 * 1.7301 = 98.62
Nr. 4Dommer points: 55Kvalifikations points: 55 * 1.7301 = 95.16
Nr. 5Dommer points: 52Kvalifikations points: 52 * 1.7301 = 89.97
Nr. 6Dommer points: 51Kvalifikations points: 51 * 1.7301 = 88.24
Nr. 7Dommer points: 49Kvalifikations points: 49 * 1.7301 = 84.78
Nr. 8Dommer points: 48Kvalifikations points: 48 * 1.7301 = 83.04
Nr. 9Dommer points: 48Kvalifikations points: 48 * 1.7301 = 83.04
Nr. 10Dommer points: 48Kvalifikations points: 48 * 1.7301 = 83.04
(tallene i eksemplerne er afrundede, men i den faktiske beregning benyttes alle decimaler)

Kvalifikations faktoren er for nemheds skyld beregnet for hver kvalifikation og står i toppen af hver kvalifikation
i det samlede kval. regnskab, sådan at man selv kan efterregne hver deltagers kval. points.
;