Kvalifikations resultater for Dansk Hyrdehunde Klub

Kvalifikation til Continental Sheepdog Championship 2021

Vælg beregnings metode:
 HolstebroR°dekroHobroHolstebro   
Hendrik KienkerDr. Hans-JŘrgen WerbkeHenrik NilssonPeter HelÚn  
Kval fak: 1.4368Kval fak: 1.2531Kval fak: 1.1338Kval fak: 1.7668Kval fak:  Kval fak:  
HandlerHundPointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
SumPlac.
Erik HolmgaardSiff79113.516176.447888.4469121.9100.0000.00323.8491
Finn B. PetersenCraig72103.453240.10100113.3859104.2400.0000.00321.0672
Annette MelhedeFairy Idyll Flint II4666.0986107.778394.1057100.7100.0000.00302.5803
Finn B. PetersenGael6289.0895119.058292.973663.6000.0000.00301.0994
Helle MarcuslundDell70100.576277.696978.2300.0000.0000.00256.5005
Sven SeibergTess00.005467.677686.175597.1700.0000.00251.0106
Mads LudvigsenJeff4970.405973.9389100.914375.9700.0000.00250.8147
Per KofoedJack5376.155771.438798.6400.0000.0000.00246.2178
Holger SchierningThat'll do Joe00.007492.736775.964375.9700.0000.00244.6679
Steen KornumSnip5984.774657.647888.4400.0000.0000.00230.85010
Per NielsenTyr6593.394556.396068.033968.9000.0000.00230.32311
Helle MarcuslundWilly4767.536986.4700.004274.2000.0000.00228.20012
Axel KlimpkeJoss3550.295568.928191.843765.3700.0000.00226.13013
Marie Louise HolmgaardLad00.007593.986169.162442.4000.0000.00205.54914
Sven SeibergCap3144.545872.684955.564375.9700.0000.00204.20915
Axel KlimpkeWim4767.533442.616877.102544.1700.0000.00188.79616
Holger SchierningTika4868.9700.007888.4400.0000.0000.00157.40117
Holger SchierningFly3043.103240.106270.2900.0000.0000.00153.498max.2
Stina Aarup HansenShae00.0000.006573.704070.6700.0000.00144.36818
Per KofoedKipp3753.1600.005258.9600.0000.0000.00112.11819
Leo ThorsagerNardo2840.2300.004449.8900.0000.0000.0090.11720
Lis Lykke GregersenIt's Just Me5883.3300.0000.0000.0000.0000.0083.33321
Steen KornumBell5477.5900.0000.0000.0000.0000.0077.58622
Stina Aarup HansenR2D200.004758.9000.001017.6700.0000.0076.56523
Lars J°rgensenMick00.0000.006371.4300.0000.0000.0071.42924
Steen KornumMolly4361.7800.0000.0000.0000.0000.0061.782max.2
Lone HansenCap00.004860.1500.0000.0000.0000.0060.15025
Annette MelhedeFoxy Lady (Jill)00.0000.004652.1500.0000.0000.0052.15426
Per NielsenStorfloen's Cava00.004151.3800.0000.0000.0000.0051.37827
Lone HansenBill00.003746.3700.0000.0000.0000.0046.36628
Eva HenriksenSpike00.002936.3400.0000.0000.0000.0036.34129
Axel KlimpkeAart00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Per KofoedMilo00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Finn B. PetersenKate00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Annette BergmannLuca00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Marie Louise HolmgaardBillie00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Charlotte SeibergSally00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Per KofoedMegan00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
max2 = hver handler kan max kvalificere 2 hunde
ik = deltager ikke i kvalifikationen

- forklaring -

Udregning af kvalifikations points:

Når kvalifikations pointene skal udregnes, starter man med at finde gennemsnittet af points for de 5 bedste deltagere.
Gennemsnittet beregnes som summen af point for de 5, delt med 5: (nr1 + nr2 + nr3 + nr4 + nr5) / 5

Med udgangspunkt i den sidste kvalifikation, bliver gennemsnittet:

(69 + 59 + 57 + 55 + 43)/5 = 283/5 = 56.60

Hver deltager skal herefter have lige så mange points, som de havde procentvis af de 5 bedstes gennemsnit.
Da gennemsnittet er 56.60 points, så bliver regnestykket:
Kval points = (Deltagers points/56.60) * 100
Her er et eksempel for de 10 første deltagere:

Nr. 1Dommer points: 69Kvalifikations points: 69/56.60 * 100 = 121.91
Nr. 2Dommer points: 59Kvalifikations points: 59/56.60 * 100 = 104.24
Nr. 3Dommer points: 57Kvalifikations points: 57/56.60 * 100 = 100.71
Nr. 4Dommer points: 55Kvalifikations points: 55/56.60 * 100 = 97.17
Nr. 5Dommer points: 43Kvalifikations points: 43/56.60 * 100 = 75.97
Nr. 6Dommer points: 43Kvalifikations points: 43/56.60 * 100 = 75.97
Nr. 7Dommer points: 43Kvalifikations points: 43/56.60 * 100 = 75.97
Nr. 8Dommer points: 42Kvalifikations points: 42/56.60 * 100 = 74.20
Nr. 9Dommer points: 40Kvalifikations points: 40/56.60 * 100 = 70.67
Nr. 10Dommer points: 39Kvalifikations points: 39/56.60 * 100 = 68.90
(tallene i eksemplerne er afrundede, men i den faktiske beregning benyttes alle decimaler)





PS. For de som ønsker at forstå kvalifikations faktor begrebet, kommer her en forklaring:

I stedet for at dele hver enestes deltagers points med gennemsnittet og gange med 100, kan regnestykket forenkles til:

Deltagers points * (100/gennemsnittet) = Deltagers points * (100/56.60) = Deltagers points * 1.7668

Dette tal som nemt kan ganges på hver deltagers dommer points for at finde kval. points, er det der kaldes kvalifikations faktoren.
Ved at benytte kvalifikations faktoren, bliver kvalifikations points lidt nemmere udregnet som:

Nr. 1Dommer points: 69Kvalifikations points: 69 * 1.7668 = 121.91
Nr. 2Dommer points: 59Kvalifikations points: 59 * 1.7668 = 104.24
Nr. 3Dommer points: 57Kvalifikations points: 57 * 1.7668 = 100.71
Nr. 4Dommer points: 55Kvalifikations points: 55 * 1.7668 = 97.17
Nr. 5Dommer points: 43Kvalifikations points: 43 * 1.7668 = 75.97
Nr. 6Dommer points: 43Kvalifikations points: 43 * 1.7668 = 75.97
Nr. 7Dommer points: 43Kvalifikations points: 43 * 1.7668 = 75.97
Nr. 8Dommer points: 42Kvalifikations points: 42 * 1.7668 = 74.20
Nr. 9Dommer points: 40Kvalifikations points: 40 * 1.7668 = 70.67
Nr. 10Dommer points: 39Kvalifikations points: 39 * 1.7668 = 68.90
(tallene i eksemplerne er afrundede, men i den faktiske beregning benyttes alle decimaler)

Kvalifikations faktoren er for nemheds skyld beregnet for hver kvalifikation og står i toppen af hver kvalifikation
i det samlede kval. regnskab, sådan at man selv kan efterregne hver deltagers kval. points.
;