Kvalifikations resultater for Dansk Hyrdehunde Klub

Kvalifikation til Continental Sheepdog Championship 2022

Vælg beregnings metode:
 IkastGjerlev     
Johann BeeliKari Kotikoski    
Kval fak: 1.2920Kval fak: 1.1390Kval fak:  Kval fak:  Kval fak:  Kval fak:  
HandlerHundPointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
SumPlac.
Sven SeibergTess84108.5391103.6400.0000.0000.0000.00212.1721
Erik HolmgaardSiff89114.998596.8100.0000.0000.0000.00211.7982
Helle MarcuslundDell7698.198799.0900.0000.0000.0000.00197.2803
Annette MelhedeFairy Idyll Flint II6786.568697.9500.0000.0000.0000.00184.5134
Finn B. PetersenCathlyn7191.737888.8400.0000.0000.0000.00180.5705
Mads LudvigsenJeff5267.1890102.5100.0000.0000.0000.00169.6896
Helle MarcuslundWilly5672.358293.3900.0000.0000.0000.00165.7457
Per KofoedJack6280.107484.2800.0000.0000.0000.00164.3868
Finn B. PetersenKate6077.527180.8700.0000.0000.0000.00158.3859
Per NielsenTyr4659.438091.1200.0000.0000.0000.00150.54810
Leo ThorsagerNardo5469.776371.7500.0000.0000.0000.00141.52111
Lis Lykke GregersenIt's Just Me4355.566776.3100.0000.0000.0000.00131.86512
Lone HansenBill4456.856574.0300.0000.0000.0000.00130.87913
Finn B. PetersenGael00.008394.5300.0000.0000.0000.0094.53314
Lone HansenCap00.007888.8400.0000.0000.0000.0088.83815
Erik HolmgaardSally00.007686.5600.0000.0000.0000.0086.56016
Sven SeibergCap00.007383.1400.0000.0000.0000.0083.14417
Eva HenriksenSpike00.006169.4800.0000.0000.0000.0069.47618
Annette MelhedeN'Trim00.005360.3600.0000.0000.0000.0060.36419
Axel KlimpkeJoss4152.9700.0000.0000.0000.0000.0052.97220
Per KofoedKipp00.004551.2500.0000.0000.0000.0051.25321
Conny Høøg MikkelsenTara00.004247.8400.0000.0000.0000.0047.83622
Charlotte SeibergSally00.003337.5900.0000.0000.0000.0037.58523
Lars JørgensenMick00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Annette BergmannLuca00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Helle MarcuslundLeelo00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Lena NærlandMisty00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Marie Louise HolmgaardLad00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Per NielsenFrank00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Axel KlimpkeAart00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
max3 = hver handler kan max kvalificere 3 hunde
ik = deltager ikke i kvalifikationen

- forklaring -

Udregning af kvalifikations points:

Når kvalifikations pointene skal udregnes, starter man med at finde gennemsnittet af points for de 5 bedste deltagere.
Gennemsnittet beregnes som summen af point for de 5, delt med 5: (nr1 + nr2 + nr3 + nr4 + nr5) / 5

Med udgangspunkt i den sidste kvalifikation, bliver gennemsnittet:

(91 + 90 + 87 + 86 + 85)/5 = 439/5 = 87.80

Hver deltager skal herefter have lige så mange points, som de havde procentvis af de 5 bedstes gennemsnit.
Da gennemsnittet er 87.80 points, så bliver regnestykket:
Kval points = (Deltagers points/87.80) * 100
Her er et eksempel for de 10 første deltagere:

Nr. 1Dommer points: 91Kvalifikations points: 91/87.80 * 100 = 103.64
Nr. 2Dommer points: 90Kvalifikations points: 90/87.80 * 100 = 102.51
Nr. 3Dommer points: 87Kvalifikations points: 87/87.80 * 100 = 99.09
Nr. 4Dommer points: 86Kvalifikations points: 86/87.80 * 100 = 97.95
Nr. 5Dommer points: 85Kvalifikations points: 85/87.80 * 100 = 96.81
Nr. 6Dommer points: 83Kvalifikations points: 83/87.80 * 100 = 94.53
Nr. 7Dommer points: 82Kvalifikations points: 82/87.80 * 100 = 93.39
Nr. 8Dommer points: 80Kvalifikations points: 80/87.80 * 100 = 91.12
Nr. 9Dommer points: 78Kvalifikations points: 78/87.80 * 100 = 88.84
Nr. 10Dommer points: 78Kvalifikations points: 78/87.80 * 100 = 88.84
(tallene i eksemplerne er afrundede, men i den faktiske beregning benyttes alle decimaler)





PS. For de som ønsker at forstå kvalifikations faktor begrebet, kommer her en forklaring:

I stedet for at dele hver enestes deltagers points med gennemsnittet og gange med 100, kan regnestykket forenkles til:

Deltagers points * (100/gennemsnittet) = Deltagers points * (100/87.80) = Deltagers points * 1.1390

Dette tal som nemt kan ganges på hver deltagers dommer points for at finde kval. points, er det der kaldes kvalifikations faktoren.
Ved at benytte kvalifikations faktoren, bliver kvalifikations points lidt nemmere udregnet som:

Nr. 1Dommer points: 91Kvalifikations points: 91 * 1.1390 = 103.64
Nr. 2Dommer points: 90Kvalifikations points: 90 * 1.1390 = 102.51
Nr. 3Dommer points: 87Kvalifikations points: 87 * 1.1390 = 99.09
Nr. 4Dommer points: 86Kvalifikations points: 86 * 1.1390 = 97.95
Nr. 5Dommer points: 85Kvalifikations points: 85 * 1.1390 = 96.81
Nr. 6Dommer points: 83Kvalifikations points: 83 * 1.1390 = 94.53
Nr. 7Dommer points: 82Kvalifikations points: 82 * 1.1390 = 93.39
Nr. 8Dommer points: 80Kvalifikations points: 80 * 1.1390 = 91.12
Nr. 9Dommer points: 78Kvalifikations points: 78 * 1.1390 = 88.84
Nr. 10Dommer points: 78Kvalifikations points: 78 * 1.1390 = 88.84
(tallene i eksemplerne er afrundede, men i den faktiske beregning benyttes alle decimaler)

Kvalifikations faktoren er for nemheds skyld beregnet for hver kvalifikation og står i toppen af hver kvalifikation
i det samlede kval. regnskab, sådan at man selv kan efterregne hver deltagers kval. points.
;