Kvalifikations resultater for Dansk Hyrdehunde Klub

Kvalifikation til Continental Sheepdog Championship 2021

 HolstebroR°dekroHobroHolstebroHolstebroHolstebro 
Hendrik KienkerDr. Hans-JŘrgen WerbkeHenrik NilssonPeter HelÚnDr. Viola HebelerDr. Viola Hebeler
Kval fak: 1.4368Kval fak: 1.2531Kval fak: 1.1338Kval fak: 1.7668Kval fak: 1.7794Kval fak: 0.9074
HandlerHundPointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
PointKval
point
SumPlac.
Finn B. PetersenCraig72103.453240.10100113.3859104.2469122.78112101.63545.4761
Per KofoedJack5376.155771.438798.6400.0081144.13117106.17496.5162
Finn B. PetersenGael6289.0895119.058292.973663.6000.0010797.10461.7993
Annette MelhedeFairy Idyll Flint II4666.0986107.778394.1057100.713969.409888.93460.9054
Erik HolmgaardSiff79113.516176.447888.4469121.9100.0000.00400.2905
Mads LudvigsenJeff4970.405973.9389100.914375.973969.406659.89381.1076
Sven SeibergTess00.005467.677686.175597.1700.00117106.17357.1817
Sven SeibergCap3144.545872.684955.564375.974172.955953.54330.7028
Per NielsenTyr6593.394556.396068.033968.902849.8200.00286.7149
Axel KlimpkeJoss3550.295568.928191.843765.3700.0000.00276.41710
Stina Aarup HansenShae00.0000.006573.704070.675190.754036.30271.41211
Helle MarcuslundDell70100.576277.696978.2300.0000.0000.00256.50012
Holger SchierningThat'll do Joe00.007492.736775.964375.9700.0000.00244.66713
Axel KlimpkeWim4767.533442.616877.102544.1700.0000.00231.40214
Steen KornumSnip5984.774657.647888.4400.0000.0000.00230.85015
Helle MarcuslundWilly4767.536986.4700.004274.2000.0000.00228.20016
Marie Louise HolmgaardLad00.007593.986169.162442.4000.0000.00205.54917
Holger SchierningTika4868.9700.007888.4400.0000.0000.00157.40118
Per KofoedKipp3753.1600.005258.9600.002442.7000.00154.82219
Holger SchierningFly3043.103240.106270.2900.0000.0000.00153.498max.2
Lars J°rgensenMick00.0000.006371.4300.002646.2600.00117.69220
Lis Lykke GregersenIt's Just Me5883.3300.0000.0000.0000.0000.0083.33321
Steen KornumBell5477.5900.0000.0000.0000.0000.0077.58622
Stina Aarup HansenR2D200.004758.9000.001017.6700.0000.0076.56523
Steen KornumMolly4361.7800.0000.0000.0000.0000.0061.782max.2
Lone HansenCap00.004860.1500.0000.0000.0000.0060.15024
Annette MelhedeFoxy Lady (Jill)00.0000.004652.1500.0000.0000.0052.15425
Per NielsenStorfloen's Cava00.004151.3800.0000.0000.0000.0051.37826
Lone HansenBill00.003746.3700.0000.0000.0000.0046.36627
Eva HenriksenSpike00.002936.3400.0000.0000.0000.0036.34128
Per KofoedMilo00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Axel KlimpkeAart00.0000.0000.0000.00180.0000.000.000-
Finn B. PetersenKate00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Marie Louise HolmgaardBillie00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Leo ThorsagerNardo280.0000.00440.0000.0000.0000.000.000-
Annette BergmannLuca00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Charlotte SeibergSally00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
Per KofoedMegan00.0000.0000.0000.0000.0000.000.000-
max2 = hver handler kan max kvalificere 2 hunde
ik = deltager ikke i kvalifikationen

- forklaring -

Udregning af kvalifikations points:

Når kvalifikations pointene skal udregnes, starter man med at finde gennemsnittet af points for de 5 bedste deltagere.
Gennemsnittet beregnes som summen af point for de 5, delt med 5: (nr1 + nr2 + nr3 + nr4 + nr5) / 5

Med udgangspunkt i den sidste kvalifikation, bliver gennemsnittet:

(117 + 117 + 112 + 107 + 98)/5 = 551/5 = 110.20

Hver deltager skal herefter have lige så mange points, som de havde procentvis af de 5 bedstes gennemsnit.
Da gennemsnittet er 110.20 points, så bliver regnestykket:
Kval points = (Deltagers points/110.20) * 100
Her er et eksempel for de 10 første deltagere:

Nr. 1Dommer points: 117Kvalifikations points: 117/110.20 * 100 = 106.17
Nr. 2Dommer points: 117Kvalifikations points: 117/110.20 * 100 = 106.17
Nr. 3Dommer points: 112Kvalifikations points: 112/110.20 * 100 = 101.63
Nr. 4Dommer points: 107Kvalifikations points: 107/110.20 * 100 = 97.10
Nr. 5Dommer points: 98Kvalifikations points: 98/110.20 * 100 = 88.93
Nr. 6Dommer points: 66Kvalifikations points: 66/110.20 * 100 = 59.89
Nr. 7Dommer points: 59Kvalifikations points: 59/110.20 * 100 = 53.54
Nr. 8Dommer points: 40Kvalifikations points: 40/110.20 * 100 = 36.30
Nr. 9Dommer points: retKvalifikations points: ret/110.20 * 100 = 0.00
Nr. 10Dommer points: disKvalifikations points: dis/110.20 * 100 = 0.00
(tallene i eksemplerne er afrundede, men i den faktiske beregning benyttes alle decimaler)





PS. For de som ønsker at forstå kvalifikations faktor begrebet, kommer her en forklaring:

I stedet for at dele hver enestes deltagers points med gennemsnittet og gange med 100, kan regnestykket forenkles til:

Deltagers points * (100/gennemsnittet) = Deltagers points * (100/110.20) = Deltagers points * 0.9074

Dette tal som nemt kan ganges på hver deltagers dommer points for at finde kval. points, er det der kaldes kvalifikations faktoren.
Ved at benytte kvalifikations faktoren, bliver kvalifikations points lidt nemmere udregnet som:

Nr. 1Dommer points: 117Kvalifikations points: 117 * 0.9074 = 106.17
Nr. 2Dommer points: 117Kvalifikations points: 117 * 0.9074 = 106.17
Nr. 3Dommer points: 112Kvalifikations points: 112 * 0.9074 = 101.63
Nr. 4Dommer points: 107Kvalifikations points: 107 * 0.9074 = 97.10
Nr. 5Dommer points: 98Kvalifikations points: 98 * 0.9074 = 88.93
Nr. 6Dommer points: 66Kvalifikations points: 66 * 0.9074 = 59.89
Nr. 7Dommer points: 59Kvalifikations points: 59 * 0.9074 = 53.54
Nr. 8Dommer points: 40Kvalifikations points: 40 * 0.9074 = 36.30
Nr. 9Dommer points: retKvalifikations points: ret * 0.9074 = 0.00
Nr. 10Dommer points: disKvalifikations points: dis * 0.9074 = 0.00
(tallene i eksemplerne er afrundede, men i den faktiske beregning benyttes alle decimaler)

Kvalifikations faktoren er for nemheds skyld beregnet for hver kvalifikation og står i toppen af hver kvalifikation
i det samlede kval. regnskab, sådan at man selv kan efterregne hver deltagers kval. points.
;